אודות | פינת מומחים | כתבו עלינו | תודות | בלוג nfc | מילים בקפה | פורום רעננה | פרלמנט נשים | ספרים | צרו קשר
דף ראשי > Coaching > מאמרים > אימון - כללי

רטוריקה - כושר דיבור / אריק שנירטוריקה, במילים פשוטות, היא היכולת להשתמש בדיבור כדי להשיג תוצאות ובכל תחום. התוצאות הן של הצגה מיטבית של הדברים, הצגה הכי נכונה המותאמת למצב, וטיפול בדיבור המכוון אליך.

דובר/ת טוב/ה הינו/ה זו/ה המוביל בקלות את ידיעותיו/ה ורצונותיו/ה אל המטרות הרצויות לו/ה.

חרף ההתנגדות של השיטות הסובבות אותו, 'הכלים הדיבוריים' של המצויים סביבו וסביבתו הדיבורית, צולח/ת הדובר/ת בדייקנות כל התנגדות, עשוי/ה (לפי מידת הרחמים,ההתחשבות והאנושיות) לבטלה כליל ולהלך קסם בשיטתיות על כל הנאמר ולפתחו לכיוונים הרצויים לו/ה.

כישרון דיבור הינו תחום עמוס ובעל פיתוחים רבים ולכיוונים רבים ומסוגים שונים.בעבור כל מי שבכיס מחשבותיו מצוי החשק לפתח את דיבורו אכתוב בעתיד מאמרים רבים ושוטפים על כך.

אולם הבה נפתח בתועלות הרטוריקה הטובה בחיי היומיום כדי מעט לסבר את האוזן:

  1. דיבור שוטף ומוקפד (מבחינת הבנה ורגש לנושא) עשוי להיות מפותח על ידי הקדשת תשומת לב לכך. היעזרות ביומן אישי לפתיוח הדיבור/רישום הכל במחברת עשוי להניב עבור כל אחד מאיתנו עניין רב ושיפור פלאים רק מתוך עצם ההתייחסות לדיבור.
  2. כל מי שיביט או יתחיל להביט על דיבורם של אנשים יתוודע פתאומית לכך שזהו עולם אדיר וזרוע שיטות לרוב על כל היבטיו מאפייניו והנוגע בכל תחומי החיים האפשריים: רומנטיקה,אמונה (דיבור האדם אל אלוהיו),פסיכולוגיה (דיבור האדם אל עצמו ודיבור אל אחרים),מכירות (הצגת הנושא,השפעה,משא ומתן) ועוד ועוד.
  3. שיפור דיבור עצמי מעלה הן את התוצאות הנדרשות מדיבור טוב ואיכותי כלפי ביצועים בכל תחומי היומיום והן מפתח גם את הפסיכולוגיה הפנימית בד בבד. דיבור הינו תחום שיכלי בעיקרו ולכן כל מי שמצטרף אל דרכי פיתוחו ייצא מכך נשכר במלוא התחומים (פיתוח תחום אחד משפיע על פיתוח תחום דיבורי אחר)
  4. דיבור משתמש במילים, בניסוחים, דוגמאות, דימויים, פעלים, משפטים, שיטות ניסוח, דרכי ניסוח, טקטיקה ואסטרטגיה ועוד.
  5. בכל אלו מצויה קודם כל הבנה עצמית והתבוננות פנימית של כל אחד מאיתנו לגבי עצמו ורק לאחר מכן יכול להתקים העניין לפתחם. די בתחושת הסיפוק אפילו של פיתוח עצמי כדי להנות מפיתוח הרטוריקה והדיבור העצמית. בל נשכח שאף כל אחד בינו לבין עצמו "מדבר" לא מעט. הגיע גם העת להבין זאת ולקדם את שיפור ההרגשה ע"י התמצאות בפיתוח דיבור זה גם כן.הלא הוא משקף את הדיבור העצמי הזה גם אל הדיבור החיצוני.
  6. איכות ההרגשה ואיכות החיים מושפעת בראש ובראשונה מאיכות הדיבור (העצמית והחיצונית). אין טעם לפתח תלות בדברים חיצוניי שיביאו את האושר והעושר כל זמן שהכלי המרכזי - הלא הוא הדיבור נמצא ברשותינו ותלוי רק בנו.
  7. איכות החיים הפסיכולוגית משתפרת על ידי אסרטיביות והצבת גבולות לכל מי ש"נכנס" לשטחנו. הדיבור הינו האחראי הראשוני המופקד על כך ועל טיפול ביצירת "מעגל" נוח לנו המצוי כל היום סביבנו.
  8. אנשים יתייחסו וישפטו כל אדם ואדם לפי מידת הישגיו בחיים ודימויו המוקרן. דיבור הינו אחד מן הדברים הראשונים ביוצר המשפיעים על התרשמות מבן האדם (גובה הדיבור, איכותו, שטף, התמצאות, ועוד. למעשה : הדיבור חושף את כושרו, שיכלו ויכולותיו של האדם.
  9. דיבור טוב והתמצאות בדיבור עשויה לאפשר גישה לנזקקים לנו. לעיתים רק מחוסר הכרת שיטות (פסיכולוגיות ודיבוריות) ינמע מאיתנו להצליח ליצור קשר עם אנשים הזקוקים לנו באמת. כדאי להכיר דרכי גישה לגשת אליהם. סוד זה טמון ברובו בידיעית אפשרויות ניסוח.
  10. לרוב, כפי שכל אדם חכם מבין זאת, הדברים תלויים בניסוח. ניסוח הינו כלי מרכזי ורב השפעה בכל חיינו. הבדלים אדירים נקבעים על פי ניסוח הדברים.


אודות הכותב:
אוטודידקט (לימודים עצמאיים) 13 שנה, נולד'גווייזר (יועץ ידע רב תחומי) 

מקור המאמר: www.Articles.co.il - מאמרים לשימוש חופשי


 
אנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |