אודות | פינת מומחים | כתבו עלינו | פורום רעננה | בלוג nfc | ספרים | | עמוד הבית
דף ראשי > טיפים > כללי

הזכויות האסרטיביות שלך!בכל מצב בו אנו פועלים בחיינו הפרטיים, בעבודה, בניהול, ביחסים בינאישיים או ציבוריים, חשוב לזכור את זכויותינו האסרטיביות.

אסרטיביות היא תורה, תפיסת עולם ודרך התנהגות וחשיבה הגורסת כי יש לי הזכות לפעול למען מטרותי, להיות מאושרת ולשמור על כבודי העצמי.

הנה תזכורת קצרה לגבי הזכויות של כל אדם אסרטיבי, הפועלות באופן הדדי: כלומר, אני עומדת על זכויותי, ובאותה העת מתירה לזולת לשמור על זכויותיו באותה המידה.

 1. הזכות לבקש את אשר אנחנו רוצים, בידיעה שלאדם השני יש הזכות לסרב. "רצונו של אדם כבודו". אין זכות לאף אחד לבטל את רצוני, לרמוז שאין הוא ראוי או אמיתי או לגיטימי. עם זאת, האחריות למילוי רצונותי היא עלי, ולא על הזולת. הזולת אינו "אשם" בכך שלא הישגתי את רצוני.
 2. הזכות להביע כיאות דעות, רגשות ורצונות. דעותי הן שלי, וכן גם רצונותי, ציפיותי ודעותי על כל דבר. להביע "כראוי", משמעו לומר: "אני חושבת ש..". ברור כי זוהי דעתי בלבד, ולא אמת אבסולוטית.
 3. הזכות להביע אמירות חסרות בסיס הגיוני, ואשר אותן אין אנו חייבים להצדיק. כגון: רעיונות אינטואיטיביים, "תחושות בטן" ועוד. לכל אחד ואחת יש מחשבות או רעיונות אודות דברים מסויימים, שאין הוא/היא יכול/ה להסבירם באופן "מדעי". אין זה מבטל את הלגיטימיות של מחשבותינו או רעיונותינו. לימדי להגיד: "יש לי תחושת בטן לגבי דבר זה. אינני חייבת להסביר. כך אני מרגישה".
 4. הזכות לקבל החלטות עצמאיות ולהתמודד עם תוצאותיהן. לעיתים קורה שאת מחליטה בעצמך על משהו, שאינו עולה כראוי. אין לאף אחד הזכות להקניט אותך או לבטל את דעתך בגלל זאת. אם החלטת, עליך לשאת בתוצאות, גם אם אינן נוחות או נעימות. אבל זו עדיין החלטתך, וזכותך לקבל החלטות לפי ראות עינייך - כולל החלטות שגויות (לכל אחד מותר לטעות).
 5. הזכות לבחור באם רצוננו להיות מעורבים בבעיותיו של מישהו אחר. אנשים לעיתים מצפים מאיתנו שנשתתף בבעיות שלהם, נקשיב להם וניתן עצות, או נתמוך בהם. לא תמיד ניתן באופן אובייקטיבי להיות שם עבור הזולת, ולא תמיד את רוצה לעשות זאת. לפעמים את עייפה, או טרודה בבעיות שלך, או אין לך סבלנות. זכותך לומר: "צר לי, אבל אין לי אפשרות עכשיו לשוחח איתך על כך. בואי נדבר ביום אחר..".
 6. הזכות שלא לדעת נושא, ולא להבינו.לפעמים, בפגישה עם בעל מקצוע (רופא, פקיד בנק, מוסכניק), עולים דברים שלא ידועים לך, או קשה לך להבינם. אל תרשי לאף אחד לפגוע בערך העצמי שלך או ללחוץ עליך לעשות דברים שאינך מבינה, או שאין לך נטייה לעשותם. דרשי הסבר ברור, בלשון בני-אדם. אמרי: "לא ברור לי למה אתה אומר זאת. הסבר לי שוב, בבקשה, אבל הפעם, בעברית". תגובה הומוריסטית מקלי מאד במיקרים כאלה. דרשי שוב לשמוע את הדברים - עד שתביני אותם על בוריים - ולא, חפשי לך איש מקצוע אחר היודע להסביר. לעולם אל תסכימי לחתום על מסמך או לשלם כסף לפני שהנושא ברור לך לחלוטין.
 7. הזכות לטעות. כולנו בני-אדם, ולכן כולנו טועים לפעמים. אם מישהו ינסה לשכנע אותך שהוא לא טועה לעולם - אל תאמיני לו. טעות אינה "באשמתך". אימרי: "מי שלא עושה - לא טועה"! קחי את הטעויות שלך בקלות, והחליטי שאת עושה כל טעות רק פעם אחת. בפעם הבאה - תעשי טעות חדשה.
 8. הזכות להצליח. אין כל סיבה להרגיש "לא נעים" אם הצלחת במשהו. זוהי זכותך להצליח, ואל תיפלי למלכודות שכולנו נופלות בהן - להרגיש צורך לפצות את מישהו בגלל שאת הצלחת. ברגע שתצליחי במשהו - מיד אנשים יקנאו, יתרגזו, יבקרו או ינסו להפחית מהצלחתך. זוהי ההוכחה שאת אכן מצליחנית!
 9. הזכות לשנות את דעתנו. גם אם את בדרך כלל עומדת על דעתך, לפעמים יש לך הזכות לשנות אותה.
  אז יגידו לך: "אבל מקודם אמרת..." אימרי: "זוהי זכותי לשנות את דעתי"!
 10. הזכות לפרטיות. בחברה הדביקה והאינטימית שלנו, אנחנו שוכחים לפעמים את זכותנו לפרטיות. זה נחמד להתחלק עם אחרים ברכוש, בבגדים, בבדיחות, או בציוד משרדי. אבל, אל תסכימי להתחלק עם אחרים בדבר השייך לך, אם את מרגישה בתחושת הבטן שפלשו לפרטיותך. אם התחושה לא נעימה, עמדי על זכותך לפרטיות.
 11. הזכות להיות לבד ולהיות עצמאית. אז מה אם לפני כמה ימים אמרת למישהו שאת אוהבת להיות איתו כל הזמן? יש לך גם הזכות להיות לבד. לא חייבים להיות תלויים במישהו כדי להוכיח אהבה, חברות, ידידות, או נאמנות. אפשר לאהוב, ועדיין לרצות להיות עצמאית.
 12. הזכות להשתנות ולהיות אסרטיביים. גם אם עד היום לא היית אסרטיבית, זוהי זכותך להשתנות. אולי יבוא מישהו ויגיד לך: "מה קרה לך? אתמול הסכמת ...!" מותר לך לומר: "החלטתי להיות אסרטיבית. מהיום והלאה, לא אסכים יותר ל... ואני מצפה שתגלה הבנה".


* מומלץ לקרוא עוד על יחסים אסרטיביים בסיפרה של גייל לינדנפילד, אסרטיביות, בהוצאת אור-עם, 1989.


מגילת הזכויות האסרטיביות משמשת לי מזה מספר שנים ככלי נפלא להעברה לנשים רבות שהדרכתי בקורסים שונים. אני מודה עליה לד"ר מירה חניק, עורכת אתר הדרך למעלה, שהיא גם דוגמא ומודל עבורי לפעילות מקצועית בתחום העצמת נשים, הנחיית קבוצות והעצמת הפרט.
אנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים]