אודות | פינת מומחים | כתבו עלינו | תודות | בלוג nfc | מילים בקפה | פורום רעננה | פרלמנט נשים | ספרים | צרו קשר
דף ראשי > טיפים > Networking

קשרים, קשרים / שמואל מרחב"אני מתאים לא פחות ממנו, אבל בגלל שיש לו קשרים טובים לי אין סיכוי". את המשפט הזה, בוואריאציות שונות, שומעים מאנשים רבים. אלה שמשמיעים אותו, לאחרים או לעצמם, נוטים להתעלם מתובנה ברורה שמסתתרת בו. אם מי שיש לו קשרים משיג את מה שהוא רוצה ביתר קלות - כדאי ליצור ולטפח קשרים כאלה.

כבר ב-1937 חנך "איך לרכוש ידידים והשפעה", הסמינר והספר המפורסם של דייל קרנגי, את ההתעניינות בנושא הזה. מאז נכתבו על כך ספרים רבים ופותחו כלים ומסגרות ליצירת וטיפוח קשרים ויחסים. מי שזה בא לו בטבעיות לא צריך את כל אלה, אך אם עבורכם זה לא קל וטבעי כדאי שתלמדו לנהל ולטפח את מאגר הקשרים שלכם.

מאגר קשרים הוא משאב מדיד שקל יחסית לנהל. ישנם אנשים שהרעיון של ניהול היחסים שלהם מחריד אותם ופוגע בערכיהם. מצד שני, אלה שלא מנהלים את היחסים שלהם נוטים לשכוח ולהזניח אותם וגם זה לא רעיון מלבב.

ניצול קשרים עלול לפעמים, כמו במקרים של מינוי קרובי משפחה או חברי מרכז לתפקידים ציבוריים, להיות לא ראוי ולגבול בשחיתות. אולם, במצבים רבים זה ראוי לגמרי וחבל לא לעשות זאת. בכל פעם שנוצרת הזדמנות לקידום שאיפות הקריירה שלכם, שהולמת את כישוריכם, לא כדאי שתחמיצו אותה רק בגלל שאין לכם את הקשרים הנכונים.

כצעד ראשון, מיפוי טוב של מאגר הקשרים שלכם יכול להועיל מאד. מיפוי כזה יצביע על איכות הקשר שיש לכם עם כל אחד מהאנשים במאגר, ועל הערך שהקשר הזה יכול ליצור עבורכם.

איכות הקשר עם מישהו היא שילוב של הרצון שלו לסייע להצלחתכם ושל הקלות שבה אתם יכולים להגיע אליו ולבקש את עזרתו. אם מישהו מאוד רוצה בהצלחתכם ומאמין ביכולתכם אך כמעט בלתי אפשרי עבורכם להגיע לפגישה איתו, איכות הקשר אינה כה גבוהה, וכך גם במקרה ההפוך. קשר איכותי הוא עם מישהו שגם רוצה מאוד בהצלחתכם וגם נגיש בקלות לפניותיכם.

הערך הטמון בקשר עם מישהו, הוא שילוב של מידת ההשפעה שלו על עתידכם ושל פוטנציאל העזרה שלו. ישנם מקבלי החלטות, או כאלה שמשפיעים על מקבלי ההחלטות, שאם יש לכם קשר איכותי איתם, זה יכול להשפיע מאוד על הקריירה שלכם. ישנם אחרים שיכולים לעזור לכם בדרכים אחרות, להצביע לכם על הזדמנויות שנפתחות בסביבה שלכם, להדריך אתכם כיצד לממש אותן, לתת לכם משוב על דרך החשיבה והפעולה שלכם או פשוט לעודד אתכם כשצריך.

כדאי לכם לערוך רשימה של כל האנשים שיש לכם קשר טוב או ראשוני איתם ולבחון עם מי מהם כדאי לטפח את הקשר כך שאיכותו תגדל. לפעמים מספיק לשמור איתם על קשר אחת לכמה זמן. לפעמים כדאי להתעניין בשלומם ולראות במה אתם יכולים להועיל להם. במקרים רבים עצם זה שתשתפו אותם בשאיפותיכם ותבקשו את עזרתם או הדרכתם יכול להפוך אותם לשותפים אכפתיים.

בנוסף, חשוב לבחון מי חסר במאגר שלכם. מי הם מקבלי ההחלטות והמשפיעים שכדאי שיכירו אתכם, את יכולותיכם ושאיפותיכם וירצו לסייע לכם? מי האנשים שיודעים היטב מה קורה בסביבה שלכם שכדאי שיספרו לכם ראשונים על ההזדמנויות הרלוונטיות לכם? מי אלה שיכולים לשמש לכם מדריכים או מנטורים לקידום שאיפותיכם? ומי אלה שכדאי שיחגגו אתכם ברגעי שיא ויתמכו בכם ברגעי שפל?

הוסיפו את שמותיהם למאגר ובהתאם לערך הפוטנציאלי של הקשר איתם חשבו על דרכי פעולה ליצירת קשר ראשוני איתם, ובהמשך על טיפוחו והעמקתו. אם אינכם יודעים מה לעשות, התייעצו במישהו מהמאגר שלכם שמבין טוב מכם בדברים האלה או קראו ספרים והיעזרו במאמנים.

אני משער שהרעיונות המופיעים כאן עלולים להישמע צורמים עבור אנשים רבים, גם אני באופן אישי לא נלהב מהם. אולם, אם הקריירה שלכם חשובה לכם מאוד וחוסר קשרים עלול להיות הדבר שימנע ממנה לפרוח, כדאי לכם לבחון זאת ברצינות. עדיף להיות אלה שקשרים עזרו להם מאשר אלה שמחסור בקשרים חסם אותם.


פורסם במקור במגזין הוירטואלי דה מרקר, 13/3/06 ובמהדורה המודפסת של הארץ - דה מרקר

לקבלת כלי למיפוי הקשרים שלכם או לתגוב/ות כתבו ל-

הכותב הוא מנכ"ל מרחב אפשרויות המתמחה בליווי, ייעוץ והנחיה של מנכ"לים והנהלות.
אנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |