הודפס מאתר http://hbh.co.il
דף ראשי > העצמת נשים > פרלמנט נשים - מושב 38 - דברי הפתיחה של ד"ר אסתר הרצוג

פרלמנט נשים - מושב 38 - דברי הפתיחה של ד"ר אסתר הרצוגאני שמחה לפתוח את המושב ה-2 של פרלמנט נשים לשנת תשס'ו וה-38 מאז הקמתו בנובמבר 1999, על ידי תנועת ש.י.ן לשוויון ייצוג נשים, ה"ן, הרצליה נשים, קרן פרידריך אברט, מכללת בית ברל ועיריית הרצליה.

פרלמנט נשים הוא במה לדיון פמיניסטי וביקורתי על המדיניות השלטת והשיח הציבורי הרווח בישראל. 37 מושבי הפרלמנט, שהתקיימו עד היום, עסקו בנושאים מגוונים והם הדגישו את ההיבט הפמיניסטי בכל נושא: מסוגיית תקציב המדינה, מדיניות החינוך והרווחה, תכנית איחוד הרשויות, סוגיות של שלום, מלחמה, תקשורת וכלכלה, אלימות, פשע וטרור, סוגיות של שכר ותנאי עבודה, קשרי הון ושלטון ועד סוגיית הוצאת ילדים מהוריהם ע'י מוסדות השלטון מאז פרשת ילדי תימן ועד היום.

מושבי הפרלמנט התקיימו בכל רחבי הארץ מקרית שמונה, פקיעין וחיפה בצפון ועד באר-שבע בדרום, בישובים יהודיים וערביים, במרכז ובפריפריה. למעלה מ-200 דוברות הציגו עמדות, עדויות ופרשנויות במושבי הפרלמנט והן ייצגו קולות של נשים בישראל, מתחומי הפרופסיות, האקדמיה, הפעילות החברתית והיצירה האמנותית. הדוברות באו מקבוצות רבות ומגוונות: יהודיות, ערביות, מזרחיות, אשכנזיות, ותיקות, עולות חדשות, צעירות, מבוגרות, דתיות, חילוניות, לסביות, ימניות, שמאלניות ועוד ועוד. הן ביטאו את העובדה שלנשים בישראל יש צורך, רצון ויכולת להשמיע דעות ייחודיות ולהשפיע על החברה והמדינה.

השפעת הפרלמנט על השיח הציבורי ולעיתים גם על המדיניות הושגה בהקשרים שונים: למשל, הפרלמנט פתח את הדיון הציבורי על סחר בנשים והצביע על הקשר בינו לבין זנות ופורנוגרפיה. בעקבות דיוני הפרלמנט על פורנוגרפיה, פרסום וצנזורה הוקמה הקואליציה נגד פורנוגרפיה, אשר הצליחה להעביר בכנסת את החוק נגד שידורי פורנו בטלויזיה. בעקבות דיוני הפרלמנט על יחסי יהודים-ערבים בישראל הוקמה תנועת אנואר, מנהיגות נשים יהודיות-ערביות, אשר מזה כשנתיים פועלת למען קידום נשים בג'יסר אל-זרקא ונגד השימוש הנרחב בנשק על ידי גברים. לאחרונה דחף פרלמנט נשים להקמת הקואליציה של ארגוני הנשים למען ילדים ואמהות ונגד ביטול חזקת הגיל הרך.

מושבי הפרלמנט משמשים במה להעברת מסרים של סולידריות בין נשים מחד, ולביקורת על קיפוח ודיכוי נשים מאידך. פרלמנט נשים מתמיד בתמיכתו במנהיגות ציבורית ופוליטית של נשים יהודיות וערביות ותובע בעקביות את שילובן בהנהגת החברה ואת זכותן של נשים לשכר ותנאי עבודה הוגנים. הפרלמנט הביע תמיכה נחרצת במאבקן של הנשים החד-הוריות על אמצעי קיום הוגנים והוקיע את הפיטורים ההמוניים והשרירותיים של אלפי מורות. הפרלמנט הוקיע פעמים רבות את מיסחור המיניות של האישה בפרסומות והיום, עם שידור עונה נוספת של ה"דוגמניות" אני קוראת לכל מי שמודע להשלכות הקשות של התכנית על תדמית האישה וכבוד האישה בישראל, לגנות ולהחרים את התכנית המבזה נשים.

פרלמנט הנשים מתכנס כאן, באשכול פיס ברעננה, כדי לדון במעמד המורות, בצל תכניות לרפורמה בחינוך, המתיימרות לקדם את מערכת החינוך ואת מעמד המורה. בפועל, פעם אחר פעם נכפות התכניות על ציבור המורים, שהם מורות, ללא שיתופו וללא ניסיון אמיתי לקדמו. יותר משתכניות אלו תרמו לקידום מעמד המורות והתלמידים הן הביאו לקידום אנשי צבא ואנשי עסקים בדרכם לפוליטיקה ולהרחבת עסקיהם. בימים אלו, שלפני הבחירות לראשות הסתדרות המורות, חשוב עוד יותר לדון בסוגיות הקשורות לתכניות הרפורמה בחינוך ולמצבן העגום של המורות בישראל. זה הזמן לבחון את דרכה והשגיה של הסתדרות המורים, שהיא ארגון העובדים הגדול במדינה, בקידום נשים.

בשם הועדה המארגנת אני מבקשת להביע את שמחתי על כך שהסתדרות המורים השכילה להתעשת ולאפשר את השתתפותה של נציגתו, עפרה דונסקי, המשנה למזכ'ל הסתדרות המורים, במושב חשוב זה ולהציג פה את עמדותיה והשגיה של הסתדרות המורים במאבקי השנים האחרונות. אנו שמחות גם לארח פה היום את האישה המועמדת לתפקיד מזכ"ל הסתדרות המורים, יפה בן-דוד, יו"ר סניף הסתדרות המורים בקרית גת וסביבתה. נאחל מכאן הצלחה ליוסי וסרמן, המזכ"ל הנוכחי של הסתדרות המורים, וליפה בן-דוד, בבחירות שיתקיימו ב-1 לפברואר על ראשות הסתדרות המורים.

מושב הפרלמנט ה-38 מתקיים, כמו 37 המושבים הקודמים, בזכות שורה ארוכה של שותפים ואני מבקשת להודות להם: בראש ובראשונה אני מודה, בשם הועדה המייעצת של הפרלמנט לנחום חופרי, ראש העיר רעננה, על החסות והתמיכה במושב זה וכן, לעידית דיאמנט, יו"ר מועצת נשים ולמנהלת אשכול הפיס רודי בוקסנבאום ולצוות אשכול הפיס. תודתנו נתונה לקרן פרידריך אברט, להרמן בונץ, מנהל הקרן בארץ ולרינת גימפל, על התמיכה הנאמנה והעקבית בפרלמנט נשים לאורך שש שנות קיומו. תודותי מקרב לב למכללת בית ברל, אשר מאפשרת, בעזרתה הרבה של ציפי בשן, זו השנה השישית, בית חם לפעילות הפרלמנט, במסגרת החוג למדעי החברה. אני מוקירה את מחויבותה של ראש עיריית הרצליה יעל גרמן לנושא קידום נשים בכלל ובהרצליה בפרט. בשם הועדה המייעצת אני מודה ליעל על התמיכה המסורה והמתמשכת בפעילות הפרלמנט ומוקירה את נחישותה לתמוך בפרלמנט, על אף לחצים כבדים המופעלים עליה לעיתים. יעל היא סמל ומופת לכולנו, בכל הקשור למחויבות למאבק הפמיניסטי בישראל.

תודותי נתונות גם לחברותי בועדה המייעצת של פרלמנט נשים ובתנועת ש.י.ן, גולדי קורן, אורנית לוי-ספקטור, ד"ר לינדה עפרוני, איריס אברהם, יוכי יהל, נדין הולנדר, עו"ד יונה מרקוביץ', ד"ר רבקה נרדי, יונת קלר, ד"ר ורדה גרנות, סרין אנג'ל, ד"ר צביה ולדן.

אני מודה לחברות הפנל, יעל גרמן, ד"ר דליה לירן-אלפר, עירית זהבי, יפה בן-דוד, ברברה סבירסקי, עפרה דונסקי, ד"ר לינדה עפרוני ולמנחה עו"ד עדה רבון. כולן מופיעות פה בהתנדבות.

אני מבקשת להודות למיכל יודין, יו"ר עמותת כ"ן, על הסיוע לפרסום האירוע ולברך את שתי נציגות הארגון הנוכחות באולם, שרה פלד ואהובה יערי מעמותת כ"ן, הממונות על פרויקט "מגדר, ממשל, פוליטיקה ואזרחות פעילה במשרד החינוך", המופעלת ב-22 בתי ספר בחטיבות העליונות.

ולבסוף, תודה מיוחדת לחנה בית הלחמי, שתרמה במידה עצומה לקיומו של המושב הנוכחי. המחויבות העמוקה של חנה לקידום נשים ברעננה ובארץ בכלל, מעוררת תקווה גדולה שנשים צעירות רבות, שמחוברות היטב לטכנולוגיות העכשויות ולעולם מושגים עדכני, יצטרפו אלינו, הפמיניסטיות המתבגרות, הסבתות הפנאטיות של הפמיניזם בישראל.
חזרה לדף מאמר
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |