אודות | פינת מומחים | כתבו עלינו | תודות | בלוג nfc | מילים בקפה | פורום רעננה | פרלמנט נשים | ספרים | צרו קשר
דף ראשי > Coaching > אימון אישי

קריירה, שינוי קריירה והגשמה עצמיתזוכרים, שהיינו ילדים וכולם שאלו אותנו "מה תרצו להיות כשתגדלו?" ואנחנו, כמעט תמיד, ידענו בדיוק מה אנחנו רוצים להיות וגם, כמעט תמיד, מה שרצינו היה קשור ישירות לתחום המקצועי. חלקנו רצינו להיות רופאים, חלקנו טייסים וחלקנו לעבוד בחברת החשמל. כן, והיו גם ילדים, שרצו לטוס לירח.

עברו השנים, השתחררנו מהצבא, טיילנו במזרח או בדרום אמריקה, חזרנו, למדנו ו... התחלנו לעבוד ולפתח את הקריירה.  איזה יופי!

ומה עם הגשמת המשאלות? מה קרה לחלום אותו חלמנו שהיינו ילדים? מה קרה לתשובות שלנו?

"עולם כמנהגו נוהג" אומרים חכמים. אם כך, אז מה בכל זאת השתנה?
הדברים שהשתנו הם התגובות שלנו לאותו עולם בו אנו חיים, עובדים ויוצרים.  כאשר שואלים את כל הילדים איך קרה שכשהפכו לבוגרים הם החלו לעסוק בקריירה אחרת מהחלום? התשובה, שכמעט תמיד אנו שומעים היא " החיים, הנסיבות, " או במילים אחרות , הבחירות שלנו בתחום המקצועי נעשו ללא התייחסות לחלום האמיתי שלנו ולרצונות שלנו. השיקולים לבחירת המקצוע והקריירה היו יותר לפי חישובי "עלות תועלת". כמה שנים אני צריך ללמוד בכדי להיות...? או איזה עבודה תהפוך אותי לאדם עשיר...? " ההורים, האישה, הבעל, הם יאהבו אותי ויתמכו בי עם אני ילמד את מה שמצפים ממני ללמוד? או יעבוד בחברה יציבה כמו חברה שבה הם עבדו או עדיין עובדים.

בעשור האחרון, וקצת יותר, אנו עדים לחברות ענק, שנכשלו בדרך וסגרו את שעריהם. אנו עדים לפיטורים בחברות ומוסדות אשר נחשבו ל"מקום עבודה בטוח" למיזוגים ורכישות של חברות כאשר חברה אחת "בולעת לתוכה" חברה אחרת ותוך כדי שולחת הביתה עובדים רבים, אשר שירתו אותה נאמנה במשך שנים רבות.

בניגוד למכוניות  וכלים אוטומטיים בהם קיים "הילוך אחורי" שעוזר לחזור למצב הקודם או לתמרן יציאה מחנייה, לבני האדם אין האפשרות להחזיר את השנים שעברו. למזלנו, יש לנו את האפשרות לעצור ולבחון מחדש את הקריירה שלנו. ואולי הפעם נבחן אותה בשילוב עם החלום והגשמת משאלות.
היום, אנשים רבים מחליפים מקומות עבודה ותחומי עניין כל מספר שנים והדברים הופכים להיות מקובלים יותר ונכונים יותר בעולם בו אנו חיים היום.

איך בוחרים קריירה שנייה?

הפעם, אנחנו, באופן אישי בוחרים לנו קריירה שנייה. והפעם, אנחנו בוחרים קריירה שנייה לא כילדים שצריכים לענות תשובה להורים או לדודה לאה, אלא כאנשים, עם משקל, עם מחשבה אישית, עם רצונות אמיתיים ועם רצון עז להמשיך להתפתח ולהתקדם. כן, ההורים ובן או בת הזוג עדיין שם (ויש גם ילדים), ישנה החברה בה אנו חיים, שחושבת שבגלל כל מה שאנחנו עשינו עד היום ובגלל שהשקענו שנים בלימודי תחום כזה או אחר מן הראוי שנמשיך באותו קו ויש את חשבון הבנק האישי שלנו, שלפעמים הוא מחייך יותר ולפעמים הוא מזיל דמעות.

והחלום, והגשמת המשאלות? כן, זה הזמן להכניס לכל חומרי הגלם גם את המרכיב החשוב הזה , ואולי בפעם הראשונה, להשתמש בחומר הזה ומומלץ בכמויות נדיבות.

כאשר עובדים עם מאמן/ת אישי/ת מתקיימת האפשרות לבדוק את שילוב החלום והפיכתו למרכיב חשוב ואינטגראלי  כחלק מהקריירה השנייה שלכם.
המאמן/ת יבדוק וישאל, בצורה אובייקטיבית מה קורה עם אותו חלום היום? האם הוא עדיין קיים או האם הוא התחלף בחלום אחר? האם במסגרת הקיימת אפשר לשלב את החלום או אולי צריך לבדוק מסגרת אחרת למימוש החלום? האם אפשר להמשיך ולעבוד בעבודה המספקת ועונה על צרכים מסוימים (כסף) במינון נמוך יותר ובמקביל לפתח את החלום במסגרת נוספת?
בתהליך האימון, יוצרים המאמן/ת והמתאמנים מסגרת עבודה הכוללת מחויבות לתהליך האימון תוך קביעת יעדים להשגה בין מפגש למפגש. נקבעים אבני דרך להשגת המטרה ובראייה משותפת מתחיל תהליך העצמה בו עונים המתאמנים  על שאלות ששאלו את עצמם בעבר אך הפעם מתוך ראייה מחדש וגמישות מחשבתית. ההבדל בתשובות לשאלות כגון : " איך אני יכול לעזוב את מקום העבודה הנוכחי לפני שמצאתי מקום עבודה אחר?"  או  "קודם אני יגמור את הלימודים ואחר כך אני יחפש עבודה" או "אני צריך הרבה כסף בשביל לממש את הרעיון שיש לי" ו-"אני עדיין עובד על התוכנית העיסקית שלי."

שלא כבעבר, התשובות בתהליך האימון מגיעות ממקומות אחרים, עמוקים יותר. בדרך כלל כל תשובה מובילה לשאלה נוספת וכל שאלה נוספת עליה עונים המתאמנים מובילה לרובד יותר עמוק ובסיסי מתוכנו ובכך מתחילה התייחסות אמיתית לתשובה כתשובה הבוחנת לא רק את האספקטים הטכניים של הפיתרון, אלא את  ההוויה האמיתית של המתאמנים לחלום והתאמתו למציאות.

שינוי קריירה והגשמת משאלות יאפשרו לעולם להמשיך כמנהגו ולנו את האפשרות ליצור עולם חדש.

איציק בן,  MA – יזם, מקים ומנהל פורטל המאמנים הישראלי
www.coachisrael.co.il

 

 
אנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |