אודות | פינת מומחים | כתבו עלינו | תודות | בלוג nfc | פורום רעננה | פרלמנט נשים | ספרים | צרו קשר
דף ראשי > ידע והעשרה > מאמרים > כללי

למה לא כדאי להתחתן? / רו"ח יוסי נתנזוןמכתב לזוג ידידים

שלום,

קיבלתי באושר את החלטתכם למסד את הקשר ביניכם. מי ייתן וחייכם המשותפים יעלו ויפרחו, כולל מריבות האוהבים שבלעדיהם אין זוגיות והילדים עליהם אני מתנדב כבר עכשיו לשמרטף …

שמחתי גם כאשר סיפרתם לי כי בכוונתכם לחתום על הסכם יחסי ממון מראש, כדי למנוע צרות בעתיד מתוך תקווה שלעולם לא תצטרכו לו.

עם זאת, אבקשכם לחשוב על דבר נוסף אשר אולי כדאי שתעשו, או ליתר דיוק, שלא תעשו: לדווח למדינה כי אתם נשואים, כלומר, להתחתן רשמית. כן, אני יודע, זה נשמע מטורף ומופרך, אבל בבקשה, הקשיבו לאדם זקן ומנוסה, ייתכן שיש לי מה להגיד לכם:

זה שהחלטתם לחלוק את חייכם, זה נפלא. זה שתעשו מסיבה, מובן מאליו וכולם ישמחו בשמחתכם, יביאו מתנות וירקדו גם אם לא תהיה שם חופה. אבל למה להתחתן פורמלית ? לא משנה אם דרך הרבנות או בנישואין אלטרנטיביים. ברגע שאתם רשומים במשרד הפנים, מתחילות הצרות.

ראשית, מה היתרונות שבלהיות נשואים ? בעיקר, ההרגשה הטובה של הכרה ממשלתית במעמדכם. אל ייקל הדבר בעיניכם- הנישואין אינם דומים למגורים ביחד לפני הנישואין והגושפנקה הרשמית מוסיפה את שלה. ייתכן שהדבר מעניק מימד נוסף של יציבות מעבר לחוזה, למחוייבות ההדדית המתבטאת בדרכים שונות (לרבות ילדים), לא לי לשפוט- נראה לי שהדבר הינו אישי ושונה אצל כל אדם. מה שאני מבקש מכם הוא לשקול את היתרון הפסיכולוגי הזה (שרק אתם יודעים מה משקלו אצלכם) לעומת שיקולים נוספים:

האם יש יתרונות נוספים לרשמיות של מיסוד הקשר? תמהני. המשכנתא המסובסדת לזוגות צעירים קטנה מאוד ובקשר למעמד החוקי, הרי אתם ידועים בציבור. כמעט כל מערכת היום מקבלת ונותנת טיפול שווה לידועים בציבור (ברוב המקרים אפילו אם הם מאותו המין) ואם יש באיזשהו מקום הבדל במעמד בין ידוע בציבור לנשוי, הדבר נדיר ביותר- עד כדי כך שאינני מכיר משהו כזה.

ילדים ? כאשר ההורים אינם נשואים רשמית ? אז תרשו לי לספר לכם, הרי הילדות שלי כבר גדולות ומעולם! לא ביקשו לראות בתעודות הזהות שלי או של אשתי את רישום המצב המשפחתי. די בכך שהילדות רשומות בתעודת הזהות. מה אתם חושבים ? כאשר יש היום כל כך הרבה משפחות חד- הוריות זה באמת משנה למישהו אם שני ההורים האוהבים התחתנו ברבנות/ קפריסין/ טימבוקטו או בכלל לא ?

אבל, מצד שני, אני רוצה לתת לכם כמה דוגמאות על מה שעלול לקרות אם תתחתנו:

אם תחליטו להקים עסק במשותף ולעבוד בו ביחד, הרי שמבחינת מס הכנסה, כל הרווחים מהעסק ייזקפו על שם אחד משניכם בלבד ומדרגות המס הנמוכות עבור השני לא ינוצלו- מס הכנסה ירוויח מהעובדה שאתם נשואים העובדים ביחד בעסק של שניכם. ההפרש יכול להגיע לקרוב ל- 3,000 שקל בחודש! תכפילו את זה במספר השנים שתעבדו ביחד ותקבלו המון כסף. מדובר כיום על שינוי אשר אמור להקל בנקודה זו, אולם תסמכו על החברים הקשוחים בנציבות מס הכנסה שיציבו תנאים מאוד מגבילים...

מה אם חס וחלילה תחליטו להיפרד ? הגירושין במדינה זו הם רק גירושין דתיים (למרות שאת העניינים החומריים ניתן לסדר גם באמצעות מסגרות אחרות). אם מישהו מכם יחליט להתעלל בשני (ובתהליך הפרידה תמיד כרוכות אמוציות חזקות), יש הזדמנות פז בזמן תהליך הגירושין. כן, אני יודע, לא חושבים על זה כעת, אבל האם אין זו הסיבה שאתם חותמים על הסכם יחסי ממון מראש ? כדי שאם משהו ישתבש יהיה קל יותר לגמור את זה כבני תרבות ?

מה אם אחד מכם ייעלם לו ? שבמסגרת הקשיים שבפרידה את או אתה פשוט תסתלקו למדינה אחרת (או העדרות מסיבה אחרת) ? השני הוא אסיר נישואין ופשוט תהיה לו בעיה לבנות את חייו מחדש בעודו נשוי. הדבר חמור במיוחד לגבי נשים (עגונות) אולם גם לגברים הדבר אינו פשוט, ממש לא.

בעניין זה, כמה מילים אלייך, יקירתי: מצבך אם תרשמי כנשואה אפילו קשה יותר, אם אחרי הגירושין תרצי להינשא לכוהן (אדם ששם משפחתו כהן, כהנא, אזולאי ועוד), הוא אסור עלייך. אם תהרי לגבר אחר בעודך רשומה כנשואה הילד ממזר- עשר דורות אסור לבוא בקהל ישראל. גם ניני נינייך יהיו מנודים. את יודעת מה יהיה בעוד מאה שנים ? שווה לך את הסיכון ?

בואו נחזור לרגע למדינת ישראל ונניח (כפי שכולנו מקווים) שתגיעו לזיקנה משותפת אחרי עשרות שנים בהם שניכם עבדתם, התפרנסתם ושילמתם מיסים. קיצבת הזיקנה הבסיסית של יחיד היא 1,114 שקל (אולי בהפרש של כמה שקלים). כמה היא לזוג ? 2,228 שקל ? לא! 1,671 שקל בלבד. הפסד של 557 שקל לחודש (למעשה, יותר בגלל תוספות וותק אבל נעזוב זה) רק בגלל שאתם רשומים כנשואים. שווה לכם ? כן, הסכום נראה נמוך, אבל כאשר אנו מזדקנים הכסף הזה מתחיל להיות בעל חשיבות מסויימת. למה שהמדינה תקנוס אותכם בכ- 6,700 שקל לשנה רק בגלל הדרך שבה אתם רשומים במשרד הפנים ?

יש עוד דוגמאות רבות, אבל אני חושב שהעקרון ברור: למרות שהמסר החברתי הוא להיות נשוי, ולמרות שלכאורה המדינה מעודדת את הנישואין, בפועל הדבר אינו מוצדק וכדאי לכם לשקול אם נכון לעשות זאת.

באהבה,

יוסי.


הכותב הוא רואה חשבון, שותף-מנהל במשרד "משה נתנזון ושו’ת", חיפה, ומנהל פורום "יזמות וניהול עסק" בתפוז.
אנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |