אודות | פינת מומחים | כתבו עלינו | תודות | בלוג nfc | מילים בקפה | פורום רעננה | פרלמנט נשים | ספרים | צרו קשר
דף ראשי > Coaching > מאמרים > אימון - כללי

מה "הם" מבינים / שמואל מרחבכיועץ, אני שומע לא מעט את האמירה "אתה לא מבין". מנהלים אומרים אותה, לי, ליועצים אחרים, למנהלים מיחידות אחרות בארגונם, למנהלים מהחברה האמריקאית שקנתה אותם או מהמפעל הסיני שהם בעצמם קנו.

האמירה "מה הם מבינים בכלל?" רווחת בקרב בני אדם. היא מכוונת לכל מי שלא מצוי בהוויה שלנו, במקצוע שלנו, בתרבות שלנו, באילוצים שבתוכם אנחנו פועלים, או בקשיים שאיתם אנחנו מתמודדים. זוהי אמירה לגיטימית בהחלט, "הם" באמת לא מבינים, "הם" הרי לא משלנו.

למרות הסכנה שהדברים במאמר זה יישמעו כקלישאה נדושה, חשוב שהם ייאמרו ומומלץ לקחת אותם ברצינות רבה. "הם", הוא אחד המשאבים החשובים שיש להנהלות, למנהלים ולחברות בכלל. "הם", כל אלה שלא מבינים בעסק, במקצוע, בשוק שלכם ובאילוצים והקשיים שלכם, יכולים לסייע לכם לפתור חלק מהבעיות הגדולות ביותר שלכם.

ככל שהבעיה שארגון מתמודד איתה גדולה יותר, כך אנו נוטים לנסות להתמודד איתה בעיקר עם אלה שמבינים היטב בנושא. כך נוצרת קבוצה שחושבת באותה צורה ונעשית שבויה בתפישותיה. במרבית המקרים, הפתרונות לבעיות מסוג זה נמצאים מחוץ לתפיסות המקובלות שיצרו אותה. זהו המקום שבו "הם" יכולים לעזור.

מנכ"ל שאיתו עבדתי, סיפר לי איך שיתף במקרה חבר טוב שלו, פיזיקאי במקצועו, בהתלבטות שהיתה לו בשאלה של מבנה ארגוני. הוא שיתף זאת באקראי, בלי לצפות לאיזושהי עצה או תובנה. הפיזיקאי מצא הקבלה מעניינת בין המבנה של הארגון לבין המבנה של תופעות פיזיקליות. הם מצאו את עצמם בשיחה מרתקת שבסופה הזמין המנכ"ל את חברו לשוחח עם ההנהלה שלו.

הדיאלוג הוביל לפיתרון שאף אחד מחברי ההנהלה ואף לא היועצים הארגוניים המלווים אותה לא יכלו לחשוב עליו בעצמם. הפיתרון לא הוצע על ידי הפיזיקאי, הוא אכן לא מבין מספיק כדי לפתור כזו בעיה. הפיתרון נוצר על ידי חברי ההנהלה בהשראת התובנות שנוצרו מעולם הפיזיקה.

במקרים רבים, אלה המעורבים בפתרון הבעיה באים מאותו רקע מקצועי. מהנדסים מנסים לפתור בעיות הנדסיות, עורכי דין - בעיות משפטיות, רואי חשבון - בעיות פיננסיות, מנהלים - בעיות ניהוליות וכדומה. ישנן חברות שמשלבות במכוון, בתוך צוותים שכאלה אנשים מרקע אחר לחלוטין: פילוסופים, מדענים, מנהיגים חברתיים, מחנכים, משוררים, רוכלים, הורים, אנשים מתרבויות אחרות או מכל רקע אחר שאתם יכולים להעלות בדעתכם.

במובן מסוים אפשר לנסח את הכלל הבא: "ככל שהבעיה קשה יותר לפיתרון וככל שהשלכותיה על ארגונכם גדולות יותר, כך כדאי לכם להיעזר באנשים עם ידע ויכולת רבה בתחום כלשהו, שאינם מבינים כלום בנושא המדובר". למעשה, ככל שהם מבינים פחות בנושא כך טוב יותר.

הם ישאלו שאלות שיראו לכם מגוחכות בהתחלה, אך יאירו לכם דברים שלא שמתם לב אליהם, הם ימצאו הקבלות בין הבעיה שלכם לבעיות מעולמם שיצביעו על אפשרויות פתרון חדשות, והם יעלו בעצמם כיוונים מרתקים. סביר להניח שמרבית הרעיונות שלהם לא יהיו ישימים בגלל בורותם בנושא ואי הבנתם את האילוצים שלכם. אך בגלל שמספיק כיוון אחד מוצלח, שווה לעבור דרך כל הרעיונות הלא ישימים כדי למצוא את הרעיון המוצלח.

אתם תהיו אלה שיצטרכו לסנן מבין רעיונותיהם ושאלותיהם את מה שנכון לכם, את מה שיכול להיות מתאים ורלוונטי. אתם גם תהיו אלה שיצטרכו לתרגם את התובנות שתפיקו מהאינטראקציה איתם לכדי פיתרון מעשי. הם באמת לא מבינים מספיק כדי לעשות זאת, אבל הם יספקו לכם את מה שאין ביכולתכם לספק לעצמכם - פרספקטיבה חיצונית.

מדי פעם בעבודתי, אני מציע ללקוחותיי לעשות שימוש באחד המשאבים הגדולים שיש לי עבורם - בורותי בנושא בו הם מתלבטים. בהתחלה הם לרוב מגחכים במבוכה. קשה להתייחס לבורות כאל משאב בעל ערך, אבל ברוב המקרים היא מוכיחה את עצמה היטב.

נסו זאת. קחו בעיה משמעותית שאתם מתמודדים איתה היום ולכו לשוחח עליה עם כאלה שלא מבינים בה כלום. רצוי שתבחרו אנשים שמבינים היטב בתחומים אחרים, אך לפעמים גם לאנשים לא מנוסים, כולל ילדים, יש יכולת לשאול שאלות ולהציע רעיונות בעלי ערך רב. נסו זאת באופן אישי, עם אנשים שאתם מכירים. נסו זאת כארגון, הזמינו אליכם אנשים שלא מבינים, הציגו להם את הבעיה ובקשו מהם לומר לכם איך הם היו מתמודדים איתה ומה יש להם לייעץ לכם. שוחחו איתם שעה-שעתיים ויש סיכוי טוב שתגלו משהו שיצדיק את הניסוי.


שמואל מרחב הוא מנכ"ל מרחב אפשרויות בע"מ המתמחה בליווי, ייעוץ והנחיה למנכ"לים והנהלות.
לתגובות:
אתר המאמרים של שמואל מרחב www.merhav.net
המאמר פורסם לראשונה במגזין "דה מרקר" באוגוסט 2006.
אנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |