אודות | כתבו עלינו | תודות | פורומים | בלוגוספירה | פינת מומחים | ספרים | צרו קשר | הצטרפות לתפוצה
דף ראשי > לובי

אינדקס מאמרי ביקורת על המלחמה 1. תודה להומוגנרלוס על המלחמה הבאה / חנה בית הלחמי - מאמר מיום התחלת הקרבות, שפורסם בהעוקץ, nfc, הגדה השמאלית, אתר קואליציית נשים למען שלום וב"הדרך למעלה": "האמת נמצאת תמיד בסטטיסטיקה: זו מספרת שהתירוץ העלוב של "הם ירו עלינו קודם" ו"הם הורגים לנו את הילדים", לא ממש מציאותי. על כל ילד ישראלי שנהרג בהתקפות מחבלים (מחבלים נאלחים, אני מסכימה) או מירי קסאמים, נהרגים עשרות ילדים פלשתינאים ששיחקו כדורגל בכדור סמרטוטים ברחוב. אני מוכנה לתת להומו-גנרלוס ליהנות מהספק ולהודות, שבזכותו הפכנו כנראה למעצמה הכי חזקה באזור. ככזו, רק האגו הנפוח של ההומו-גנרלוס גורם לנו להמשיך להשתמש בנשק כבד להרג ילדים, שאפילו כבר לא זורקים אבנים יותר. אין טעם. צבא של מעצמה תמיד יותר גדול מילד קטן".


 2. מה עושים? גיא בן פורת, העוקץ : "חוקרים של תהליכי שלום מזהים כמעט בכל סכסוך את מה שהם מכנים spoilers , קבוצות שהשלום מנוגד לאינטרסים הבסיסיים שלהם והקונפליקט משרת אותם" "חסרה לי אינפורמציה אלטרנטיבית, מומחים אחרים שאינם אהוד יערי אבל קוראים את העיתונות הערבית, מכירים לעומק את התהליכים בחברה הערבית שהיו משמיעים את דברם".

 3. אינכם מייצגים אותנו / חנה ספרן - הדרך למעלה : "בימי מלחמה אלו, אני מבקשת לדעת מדוע אינכם מציגים ולו פעם אחת את הדעות המתנגדות למדיניות ישראל הנוכחית. מדוע בכל תוכניות הרדיו, הטלביזיה ובעיתונות הכתובה והאלקטרונית לא נשמע קול בקורתי המייצג אותנו, את האזרחים/ות הפשוטים/ות שאינם מסכימים לדרך הכח והאלימות שישראל נוקטת בה".

 4. מתווכחים עם עצמם / דני רשף, תוקף ב"הדרך למעלה" ובאתרים נוספים את מי שכינה בווינט את 4 אמהות - "4 סמרטוטות": "כמי שהיה פעיל גאה ב ’4 סמרטוטות’ – אין לי בעיה עם עצמי וגם לא עם הטוענים נגד היציאה מלבנון אלא עם המתווכחים עם עצמם, מנותקים מהעובדות ושוכחים את הזיכרונות".

 5. סמרטוט אדום - שנאסרללה לא ישכח את פרץ / גדעון ספירו, הגדה השמאלית : ספירו מנתח את יחסי הכוחות ואת חוסר התוחלת שביציאה הישראלית למלחמה, ניתוח מרתק ומלומד, ומסכם: "הסכנה במלחמה החדשה, שתחרוג מכוונת מחולליה ותסחוף את האזור למלחמה כוללת. לפני שזה יקרה, צריך לקוות כי הקהילה הבינלאומית תתגייס לריסונה של ישראל, להפסקת ההפצצות וההפגזות, בעזה בלבנון ובישראל, לפתרון באמצעות מו"מ לפני שהכל יצא משליטה".

 6. גברים, תרגעו בבקשה / אורית לבנין דגני, מפעילות 4 אמהות, פורסם בנענע, וואלה והארץ: "אני גרה באזור 04 (ליד טבריה), שהוא האזור הכי "חם" עכשיו. כך שאי אפשר לומר לי את האמירה השגורה: "מה את מבינה?", אמירה שפתחה תמיד את התגובות להקמתה של תנועת "ארבע אמהות", שהייתי פעילה בה".

 7. עדיין לא מאוחר / יצחק לאור בהארץ: "רק מעמדו הבלתי נסבל של צה"ל בחברה הישראלית מנע מישראלים שיצאו בשן ועין ממלחמת לבנון להצביע לעבר הקצונה הבכירה ולומר: די לכם. נתאר לעצמנו את מנהלי "רמדיה" מסבירים בטלוויזיה איך להזין תינוקות, או את מהנדסי "ורסאי" מסבירים נוהלי בטיחות. אף אחד לא היה מניח להם לגמור משפט. ואולם, מרגע שנחטפו שני חיילי המילואים בגבול הצפון - בעיצומו של ההרג בעזה המתנהל בדרך דומה לזו שבה נהרסת לבנון - מאותו רגע הגדירו ערוצי הטלוויזיה את תקרית הגבול כמשבר ממדרגה ראשונה, ולאולפן הובאו אחר כבוד אלופי המלחמה הקודמת, זו שנמשכה 16 שנים, ושאת פירותיה אנחנו אוכלים כעת".

 8. שעת הרוקדים על הדם / אמנון לוי, Ynet: "זו לא שעה לדיבורים שקטים, ואף-על-פי-כן חובה להשמיעם. זו לא שעה לדיבורים על שלום, על הגיון, על פתרון, אבל חובה - ולו בשביל הפרוטוקול - להגיד אותם. זו לא שעה לדברי פיוס, אני יודע, אף אחד במילא לא ישמע. זו שעתם של אלו הרוקדים על הדם, כמו אותו סמרטוט שמיהר לצווח, כאן באתר , "אמרנו לכם". אז אמרתם. זה עוד לא הופך את הדברים לנכונים. זה רק מסביר מי אתם, חבורה של מתלהמים חסרי בושה".

 9. בלי פרובוקציות / גלי גולד בהעוקץ: "עיוורון. עוד דבר שלא השתנה. כאילו ניתן להתעלם מהקשר בין מעשיה של של ישראל בעזה לבין הזעם במדינות ערב כלפי ישראל. כאילו ניתן להתכחש למיקומה של ישראל בלב המזרח התיכון הערבי ולהתעלמות השיטתית שלה ממיקום זה ומנישולם המתמשך של הפלסטינים שהוגלו לכל עבר ובכלל זה גם ללבנון".

 10. קודם שיחזרו, אח"כ תענישו . תמי מולד חיו, ב- Ynet: "אחרי שלושה שבועות בהם חייל יושב בשבי והממשלה מסרבת לנהל משא ומתן, אני כבר לא כל-כך גאה. אחרי יממה מאז נחטפו עוד שני חיילים, והתגובה היחידה הנשמעת היא גיוס מילואים, חזרה ללבנון ואיום במלחמה כוללת על המדינות השכנות - אני לא בטוחה שהמדינה שלי נאמנה לנו, האזרחים, עד כדי תשלום מחיר למען שלומנו, למען החזרת חיילים חטופים הביתה".

 11. סדקים ראשונים בקונצנזוס / אהוד אשרי ב- הארץ : "גם אתמול נזקקתי לשירותי התחנות הערביות והזרות כדי להתרשם מההיקף המזעזע של ההרס והקרבנות בלבנון. הערוצים הישראליים המשיכו לא לבלבל את צופיהם בתמונות מיותרות".

 12. שאלות לוועדת חקירה / פרופ’ זאב מעוז ב- Ynet : "למרות שהתותחים עדיין רועמים, לא מוקדם להעלות שאלות ביחס לתפקוד צה"ל והממשלה בעימות הנוכחי. הן הצבא והן הגורמים הפוליטיים המירו בשנים האחרונות את כושר הלחימה והמדיניות היצירתית באמנות טיוח הכישלונות. לפיכך, חשוב להציג את הנושאים שצריכים לעמוד על שולחנה של ועדת חקירה ציבורית, שעל-פי ניסיון העבר - לא תקום, וגם אם תקום, כנראה לא תעסוק בהם בצורה יסודית. ובכל זאת, המחיר האנושי, הכלכלי והבינלאומי שנגבו עד כה גבוהים מכדי להתעלם ממה שמתחולל".

 13. האגודה לזכויות האזרח: "חשד כבד לביצוע פשעי מלחמה ע"י ישראל" - דיווח של עידן יוסף ב- nfc : "האגודה לזכויות האזרח פנתה אל ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ואל שר הביטחון עמיר פרץ בדרישה להנחות את צה"ל לחדול מפגיעה חסרת אבחנה באזרחים לבנונים, ולנקוט בצעדים הדרושים לשם צמצום למינימום הבלתי נמנע של פגיעות אלה".

 14. לא, הצבא בשום צד לא ינצח / מתי שמואלוף - בלוגיסט באתר "רשימות" : "שוב בוש אומר שזה טרור, מבטל את כל ההיסטוריה של האיזור, וצה"ל מחסל אזרחים כדי לענות על צרכי ביטחון, מישהו מוכן לומר איזה ביטחון זה. ומתים כאן אזרחים, אז איזה ביטחון יש פה. ושוב קריאות לחסל את אלו ואת אלו, לאפשר רק לחברי כנסת ימנים להיות ימנים וכל מי ששונה להיות מחוץ למדינה היהודית הדמוקרטית".

 15. כירורגיה מוסרית / יוסי דהאן ב"העוקץ" : "בתגובה לשאלת כתב על מותם של אזרחים רבים כל כך, ענתה שרת החוץ בחידוד ציני, שמי שהולך לישון עם טיל ליד ביתו שלא יתפלא שלאחר מכן הוא יפגוש בטיל אחר. בעבר הרחוק, בתשובה לשאלות מהסוג הזה, השר הישראלי המצוי היה פותח בהסתייגות על "פגיעה בקורבנות חפים מפשע", אמירה שהיא חלק מכללי הנימוס ממי שמתיימר לייצג קולקטיב שכפוף לכללים ומגבלות מוסריות כלשהן, הוא היה ממלמל משהו על היעדר כוונה לפגוע באזרחים ומביע צער. בימים אלה השרים הישראלים רצים אחר מצלמות הטלביזיה ומכריזים בפני הכתבים שהמוות וההרס הנוכחיים הם רק ההתחלה". (פורסם גם ב- nfc).

 16. כשהתותחים רועמים, החד הוריות מושתקות / שלי יחימוביץ’ ב - Ynet : "ממלחמה למבצע, מפיגוע למתקפה אווירית, גדל והולך כאן אוקיאנוס ההזנחה שאין לו סוף. תהליכים ממאירים ומסוכנים התרחשו באין מפריע, מאליהם, בלי שום דיון או ויכוח או ביקורת. לא היה לנו זמן לעסוק בחיים האזרחיים שלנו. היו לנו דיונים ביטחוניים ומדיניים על הפרק. הגדרנו את עצמנו רק באמצעות דעותינו על מלחמה ועל שלום".

 17. חמישית מתושבי לבנון הפכו לפליטים עקב ההפצצות - הארץ : "חצי מיליון תושבים הפכו לפליטים; ביה"ח בצור קובר גופות בחצר"

 18. נתיב חיזוק לקיצונים / נחמיה שטרסלר ב- הארץ : "תמיד האמנו, שאת הסכסוך במזרח התיכון נוכל לפתור באמצעות כוח, ואם הכוח שהופעל אינו מספק, נשתמש ביותר כוח. כך נהגה ישראל להרוס את המנהיגות הקיימת, ותמיד קיבלה מנהיגות קיצונית יותר".

 19. משפחתנו כאן ושם / נזיר מג’לי ב- הארץ : "הקטיושה פוגעת בנו בדיוק כמו בכל תושבי הצפון; היא אינה מבחינה בין יהודי לערבי, ולא בין נצרת לנצרת עילית. היא כמו הפצצות החכמות של צה"ל, שגם הן עיוורות ואינן מבחינות בין חיזבאללה לבין פליטי צפורייה. ההפצצות האלה שלחו את הפליטים לפליטות נוספת, שהיא השלישית או הרביעית בשנים האחרונות. אנחנו סופגים גם מישראל, כשקרובינו שם מופצצים, וסופגים כמו כל בית בישראל כשקרובינו מפציצים משם".

 20. מכתב האגודה לזכויות האזרח אל אולמרט - בהעוקץ

 21. נגד מלחמה מיותרת / יואב יצחק ב- nfc : "הכשלים הנ"ל - בעיקר בכרם שלום ובזרעית, היו צריכים להוביל את ישראל בכלל ואת ממשלת ישראל בפרט לספוג בכאב את האבידות והנזקים, לטפל באחראים לכישלונות, לדאוג שאלה לא יישנו, ולהמתין להזדמנות כדי להכות בחזרה. איפוק אינו תכונה מגונה. אחרי הכל, קצת קשה לצפות מהחמאס או מהחיזבאללה שלא ינצלו מחדלים של הצבא הטוב והגדול ביותר במזרח התיכון.
  אלא מה? ממשלת ישראל, ובמיוחד שני האישים הבכירים בה - ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון עמיר פרץ, במקום לשלוט בגובה הלהבות, החליטו על תגובה חריגה ובלתי מידתית, הגוררת את ישראל עמוק אל תוך הבוץ: גם בחזית הדרום - חוזרים לעזה; וגם לחזית הצפון - חוזרים ללבנון. אולמרט מבקש להוכיח כי "בעל הבית השתגע", בניסיון לחזק את ההרתעה שנשחקה; ופרץ מבקש שנסראללה יזכור לתמיד את שמו".

 22. כשהתותחים רועמים, העוני שותק / יוסי שריד ב - וואלה : "לא לגמרי ברור מה קרה כאן, בעצם: האם נושאי הדגל החברתי המתנוסס באמת טעו בכיוון הרוח? האם כאשר העדיף עמיר פרץ מלכתחילה את משרד הביטחון על משרד האוצר, כבר אז היינו צריכים להבין לאן הרוח נושבת? האם כבר אז אותתו לנו העיוורים-מרחיקי-הראות, שאין בכוחה של ישראל להניף יותר מדגל אחד בעת ובעונה אחת? ועכשיו משתפל לו הדגל החברתי כסמרטוט בחצי התורן".

 23. תנו לצה"ל ממשלה / יאלי השש ב- וואלה : "החיזבאללה קילל את אמא של צה"ל ואנחנו כבר מבטיחים להחריב את לבנון. כאילו שכביש שבור ומערכת חשמל קורסת מפריעים לאיזושהי קטיושה לעוף אל המרחב הישראלי. כאילו שאם זה יפריע לקטיושה ביום שני, אז ביום רביעי היא לא תמצא דרך. לא צריך להיות אסטרטג מבריק כדי להבין ששיתוף פעולה אמיתי עם ממשלת לבנון היה משיג תוצאות יותר טובות, ולטווח ארוך יותר מאשר הפיכת אוכלוסיות שלמות בלבנון לעוינות לדורות לישראל".

 24. מה שרואים מהצד ה"אחר" של חיפה / נסרין מזאוי ב- nfc : "זה היום החמישי כבר שבו היצמדות לטלוויזיה היא כל מעשיי. שלוש תחנות ישראליות, אלג’זירה, שתי תחנות לבנוניות ותחנה סורית. ארבעה ימים תחנות הטלוויזיה הישראליות כמעט לא דווחו כלום על מה שקורה בלבנון, והיום, אחרי ההפגזות על חיפה, ניחמה דוברת צה"ל את התושבים הישראלים וביקשה מהם לצפות בטלוויזיות הערביות כדי לראות "שלבנון מפוצצת" ו"להתעודד".

 25. המרוויחים הגדולים של המלחמה / חנה בית הלחמי ב- nfc : "מלחמה זה כנראה דבר טוב לחלק מאיתנו. כשיש מלחמה, אין זמן להתעסק בשחיתות, בקשרי הון-שלטון, בעוני, בחקירות פליליות, באי-שוויון חברתי או כלכלי, אפשר לסגור בחסות המלחמה עסקות ענק, הדיון על קיצוץ בתקציב הביטחון יורד מהפרק ולא נשאר לכן כסף לחינוך, עוני או לסל הבריאות, וזאת גם הזדמנות מצוינת להכשיר שרצים, לנקות עבריינים מקורבים לשלטון ולהפוך אותם ללגיטימיים בזכות עברם הצבאי המהולל. אין ספק שיש קבוצה הגמונית בעם, ש"מלחמה טובה" היא החלום הרטוב שלה - אז מי הם המרוויחים הגדולים של המלחמה הזו?"

 26. של מי העסק הזה לעזזל? או שמישהו ישתיק כבר את הזברות? / לין חלוזין-דברת ב- העוקץ : על הקונספירציה שמאחורי הקונספירציה, מה שאנחנו לא תמיד יודעים: "בבוקר יום ה’ הזברה קמה לצלילי הסירנה, פשטה את הפיז’מה, והתבשרה שסוף סוף מישהו מוכן להסביר לה מה קורה פה. הרי הזברה יודעת לקרוא, ומר יגאל כרמון החליט שהוא משווק את הדו"ח האחרון של ממר"י באמצעות שירותיו האדיבים של מר עקיבא אלדר מעיתון הארץ[1]. למי שלא יודעת, יגאל כרמון הוא אל"מ בדימוס ששירת כמפקד בכיר באגף המודיעין של צה"ל. עכשיו כשהוא בדימוס ויש לו הרבה פנאי, הוא גם לוחש לסוסים (זברות הוא אוהב פחות). כך לפחות על-פי אלדר, המציין בכתבתו כי כרמון מתקשר מדי פעם לאיזה ידיד שהוא במקרה גם שר, ומספר לו כל מיני תיאוריות שיש לו על הקשר בין תכנית הגרעין של איראן, ה-8G, והילדים שצריכים להיהרג בעוד שבוע בביירות. זה מאד מרגיז שהשר לא תמיד מבצע בדיוק מה שאומרים לו, מתרעם כרמון, ובתור זברה שהשרים שלה אף-פעם לא מקשיבים לה, אני נוטה להסכים".

 27. פטריוטיזם של בתי תמחוי / איציק ספורטא ב- העוקץ :

  "אתמול נסעתי בשרון ולא יכולתי שלא לחוש גאווה. שלט דרכים אחד טען "ישראל חזקה" שני החרה החזיק אחריו "אנחנו ננצח", שני שלטי הענק בכחול לבן פטריוטי. שני השלטים הם של חברות עסקיות ה"ננצח" שיך לבנק לאומי, אני מבין שבנק לאומי ינצח, אבל מה זה קשור אלי, והשני של קאל, תנועת המושבים ומעריב. גם חברות אחרות מתייחסות למצב כאילו הוא חלק ממערך הפרסום שלהן. למשל, אורנג’ "מחבקת ומחזקת" ונותנת הנחה במשלוח SMS , ועוד ועוד. עכשיו אני מתחיל להבין בשביל מה יש מלחמות בעולם.

  אני קורא שמעסיקים מאבדים את הסבלנות כלפי העובדים שאינם מגיעים לעבודה. הנה המצב פיקוד העורף אומר הישארו במקלט או במרחבים מוגנים, המעסיקים אומרים לעובדים שובו לעבודה, מה עושים? הנה פיתרון של נגה קינן, יו"ר פרום סמנכ"לי הכספים, "החלטת הממשלה שלא להתחייב על היקף תשלום הנזקים העקיפים לחברות, מאלצת את החברות להקשיח עמדות מול העובדים כדי להקטין נזקים", נמסר בסוף השבוע מפורום CFO , המאגד סמנכ"לי כספים של חברות מובילות במשק. יו"ר הפורום, נגה קינן, מתחה ביקורת על אירוח משפחות שלמות במרכז - הורים וילדים. על פי גישתה, עדיף לארח את הילדים במרכז ולאפשר להורים להמשיך לעבוד בצפון".

אנא שלחו לנו קישורים נוספים, לאימייל:
אנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |