אודות | פינת מומחים | כתבו עלינו | תודות | בלוג nfc | מילים בקפה | פורום רעננה | פרלמנט נשים | ספרים | צרו קשר
דף ראשי > Coaching > מאמרים > אימון - כללי

אבא עשיר אבא עני - איזה מן אבא אני? / שמואל מרחבאין כמו קיוסאקי כדי להצית כאן תגובות. במאמרי האחרון, "עזוב אותך מקריירה - הכל כסף", השתמשתי בדוגמה מתוך ספרו כדי להצביע על היחס בין קריירה לכסף. הטוקבקיסטים עברו מיד לדיון משל עצמם - האם קיוסאקי צודק? האם הוא רמאי? האם זה רלוונטי בארץ? האם זה לא מסוכן מדי?

היה אחד מהם שהתייחס אלי וכתב: "המחבר שכח מאיזה עמדה הוא מגיע. הוא מגיע ממרומי הפירמידה בה הוא משמש כמנכ"ל. שמואל מרחב בחר לצאת ממרוץ העכברים ולעבור למעגל הגדול בו הוא נותן ייעוץ ואינו עובד יותר במשרת שכיר".

חשבתי שראוי להתייחס לדבריו ולהבהיר מהי עמדתי ביחס לספריו של קיוסאקי ואיך הם השפיעו עלי.

קניתי את "אבא עשיר, אבא עני" לפני כמה שנים, לפני חופשה משפחתית קצרה בצימר בצפון. נתתי לבני, שבדיוק סיים תיכון, לקרוא אותו ראשון, סיפרתי לו ששמעתי על הספר דברים מעניינים, שברור לי שאני חינכתי אותו כ"אבא עני" ושאשמח לשמוע את דעתו על הספר.

הוא קרא את הספר בשקיקה והתחיל לראיין אותי. זה היה ראיון נוקב ומעמת שבו הוא בחן איך אני מרוויח כסף, מה אני עושה איתו, כמה זמן אני משקיע בעבודה וכדומה.

בסוף הראיון המסקנה שלו היתה ברורה, נחרצת וקצרה מאד. "אתה אידיוט", הוא אמר לי. אני מסוג האנשים שאמירה כזו מרגשת ומלהיבה אותם. ברור לי שכמישהו שאוהב אותי אומר לי את זה, הוא מצביע על תחום עיוורון שלי ועל פוטנציאל גדילה עצום. רצתי לקרוא את הספר.

גמרתי אותו בערב אחד. כשהוא שאל אותי "מה אתה אומר אבא?", כל מה שהיה לי להגיד זה "אתה צודק - אני באמת אידיוט".

מה שכאב לי במיוחד היה לגלות שלמרות שאכן עשיתי כל מה שהטוקבקיסט הזה אמר שעשיתי, אני עדיין לכוד לגמרי במרוץ העכברים. גם עצמאים וגם בעלי חברות יכולים להיות לכודים במלכודת הזו.

המלכודת אינה פונקציה של סוג העבודה או של האם אתה שכיר או עצמאי. המלכודת היא מנטלית, היא קשורה לשאלה מה התפקיד של כסף ומה התפקיד של עבודה בחיינו.

"אבא עני" זו מנטליות שעוברת בתורשה, לא גנטית למזלנו, אבל אנחנו יורשים אותה בכל זאת. "אבא עני" זו הנחת יסוד שכסף בא וצריך לבוא מעבודה. היא מכילה אפילו אמירה מוסרית שמי שמרוויח כסף לא מעבודה איננו אדם טוב. זו מנטליות שגורמת לאנשים להפקיד את עתידם הכלכלי בידי אחרים בלי שיבינו בזה דבר.

לא היה לי ספק שזו המנטליות שירשתי. הטלטלה שעברתי היתה קשה וכואבת. לא תענוג להבין שאתה אידיוט. עוד פחות תענוג להבין שאני לא ממש יודע איך לצאת מזה.

אני לא יכול לומר שהמנטליות שלי השתנתה. אני עדיין "אבא עני", אין לי ספק בכך. עובדה שאני כותב מאמרים ובלוגים במקום לעשות כסף כעת. אני עדיין מעדיף לבטא את עצמי, לתרום ולהשפיע, לצמוח וללמוד, להתחבר לאנשים, ולזכות בהכרה והערכה יותר מאשר להתעשר.

לקוח עשיר מאוד שלי אמר לי פעם שאני לוקח את עצמי יותר מדי ברצינות ושמי שלוקח את עצמו ברצינות מדי לא עושה כסף. בפעם אחרת הוא אמר לי שאני עובד יותר מדי, ושמי שעובד יותר מדי לא עושה כסף.

הוא צודק. כזה אני. ולמרות שנשארתי כזה הרווחתי המון מהספרים של קיוסאקי. התחלתי להיות צרכן פיננסי נבון יותר, כמו שכתב טוקבקיסט אחר. אני מתעניין בשאלה מה קורה לכסף שלי והאם הוא מושקע נכון. אני לומד מונחים ומעשיר את ההבנה שלי באיך כסף עובד. אני מקבל החלטות אחרת ביחס לכסף וגם ביחס לזמן שלי. אני מחפש הזדמנויות ליצור לעצמי מקורות של הכנסה פסיווית.

לא הפכתי לרדוף כסף ולא לרודף כסף. אבל החלטתי להשקיע בלמידה, בהתנסות ובצרכנות מפוכחת יותר. הכי חשוב אולי הוא שהכרתי בכך שהיותי "אבא עני" עומד להשפיע על גישתם לכסף ועל עתידם של ילדיי. זה פתח דיאלוג מפוכח יותר בינינו בנושא כסף שאני מאמין שישחרר אותם מעט מכבלי מרוץ העכברים.

ימים יגידו.


פורסם במקור במגזין הוירטואלי דה מרקר ובמהדורה המודפסת של הארץ - דה מרקר

הכותב הוא מנכ"ל מרחב אפשרויות המתמחה בליווי, ייעוץ והנחיה של מנכ"לים והנהלות.
אנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |