אודות | פינת מומחים | כתבו עלינו | תודות | בלוג nfc | מילים בקפה | פורום רעננה | פרלמנט נשים | ספרים | צרו קשר
דף ראשי > ידע והעשרה > מאמרים > גופנפש

נשים זוכרות - גם בגיל המעברמאת: יפעת גדות, חדשות המחלקה הראשונה

כשגיל המעבר מתקרב, נשים רבות מאשימות את שינויי ההורמונים בבעיות זכרון, אך ייתכן ואין זה כל כך פשוט, כך עולה ממחקר חדש.

במחקר לקחו חלק 24 נשים בגילים 40-60 שהתקרבו לגיל המעבר. הן עברו מבחני זכרון, מצבי רוח, מבחנים שבדקו את כישוריהן המנטליים וכן נבדקו רמות האסטרוגן בדם.

זכרונן של הנשים היה תקין באופן כללי, ללא קשר לרמת האסטרוגן או לתחושה של האשה, כי הזכרון שלה בעבר היה חד יותר. עם זאת, נשים שהראו סימנים של דכאון או חרדה הגיעו לניקוד נמוך יותר במבחנים לכישורים מנטליים, ובדיקות דם הראו רמות נמוכות יותר של אסטרוגן אצל נשים שסבלו מחרדה.

המחקר בוצע על-ידי חוקרות ממהמרפאה להפרעות זכרון באוניברסיטת רוצ'סטר. הממצאים הוצגו בבוסטון, בכינוס השנתי של איגוד הנוירופסיכולוגיים הבינלאומי.

גיל המעבר

גיל המעבר הוא תהליך טבעי שבו הורמוני המין של הנשים מצטמצמים, ומאותתים בכך על סיום שנות הפוריות של האשה. נשים רבות מדווחות על תסמינים פיסיים, רגשיים ובעיות זכרון הקשורות לגיל המעבר.

הנשים שהשתתפו במחקר היו מרוצ'סטר, ניו-יורק. הן לא סיימו את גיל המעבר, אך דיווחו לפחות על שינוי אחד במחזור החודשי בשנה החולפת. בהתבסס על שינויים אלו ועל גילן של הנשים, המשתתפות הוגדרו בגיל המעבר או ככאלו המתקרבות אליו.

אף לא אחת מהנשים נטלה תחליפי הורמונים או סבלה מבעיות פסיכולוגיות או נוירולוגיות רציניות.

אין בעיית זכרון

רוב הנשים במחקר הצהירו, כי הזכרון שלהן הדרדר. אך במבחני הזכרון, רק אצל אישה אחת נראה ליקוי בזכרון. בקיצור, רוב הנשים נתנו מעט מאד קרדיט לזכרון שלהן.

15 מתוך הנשים חוו תסמינים קלים עד מתונים של חרדה או דכאון, למרות שאף אחת מהן לא סבלה מהפרעות במצב הרוח.

רוב הנשים דיווחו על איבוד זכרון ושיבוש במצב הרוח, אולם נמצאו מעט מאד ראיות לליקויי זכרון או להפרעות חיצוניות במצב הרוח במבחנים אובייקטיבים.

בסה"כ, הניקוד אליו הגיעה הקבוצה לא היה בטווח ה'לקוי' בכל מבחן קוגנטיבי שהוא. עם זאת, ביצועיהן של מספר נשים היו נמוכים מהמצופה במונחים קוגנטיביים. מבחנים קוגנטיביים אלו כללו רמת ריכוז, ארגון וכישורים ויזואליים.

הקשר למצב הרוח

נשים עם סימנים של דכאון וחרדה נטו להשיג ניקוד גרוע במבחנים של כישורים מנטליים, ואצל נשים שסבלו מחרדה נראו גם רמות נמוכות יותר של אסטרוגן בדם. החוקרים ציינו, כי קשה להבין דפוסים אלו וכי לא ברור מה קודם למה - חרדה או רמות אסטרוגן נמוכות.

החוקרים הסבירו, כי לגבי תלונות הנשים על בעיות בזכרון הרי שחרדה ודכאון עשויים להקשות על קליטת מידע חדש. תהליך קליטה של מידע, ולא זכרון, עשוי להיות הבעיה, כשמצב הרוח וההורמונים משחקים תפקיד בתהליך זה. חקירה לעומק של מצב הרוח עשוייה להיות הקו הראשון לגישה נכונה בטיפול באיבוד זכרון אצל נשים אלו.

מאחר ומדובר במחקר קטן, החוקרים לא דיווחו על מסקנות נחרצות. הם קראו למחקרים מקיפים יותר בנושא וציינו, כי במידה והממצאים אכן יאושרו ניתן יהיה להקל על חששן של הנשים לגבי איבוד הזכרון כשהן מתקרבות לגיל המעבר.

תקופה מלחיצה בחיים

נשים וגברים רבים בגיל המעבר עסוקים בקריירה, במשפחה ובטיפול בהורים מזדקנים, ציינו החוקרים בדוח שפרסמו. כשאנשים מפנים את תשומת הלב לתחומים רבים קשה לקלוט מידע חדש.

כאשר הם מודאגים או חרדים לגבי איחור לעבודה, או לגבי בעיות של הורה מזדקן, לחץ מסוג זה עלול 'לשדוד' את משאבי תשומת הלב ולהשפיע על היכולת לעבד מידע באופן ראוי. כמו-כן, חרדה ודכאון עלולים להקשות על גברים ונשים לספוג מידע חדש.

מה שמאפיין נשים אלו היא העובדה שהן 'נמשכות' להרבה מאד כיוונים שונים. רבות מהן עובדות: מנהלות קריירה, מטפלות בהורים מזדקנים, בילדים, ודווקא אז הן עוברות שינויים דרמטיים אלו.

החוקרים הדגישו, כי אם נשים ידעו שאותן 'בעיות' בזכרון שהן חשות אינן מרמזות על דימנציה מוקדמת, הדבר יקל על הדאגה שלהן ולמעשה ישפר את תפקודן.

 

לפרסום המקוריאנא המתן לטעינת התגובות...
כל הזכויות שמורות © | עיצוב: | Powered by [PiXeliT - בניית אתרים] |